Lukáš, vysvetli nám, prečo si sa rozhodol založiť práve coworking?

Coworking je v rôznych vyspelých mestách už niekoľko rokov úplne bežný koncept. Keď sme v roku 2015 rozbiehali biznis v San Franciscu, rozhodli sme sa využiť zdieľané kancelárie. Po návrate zo San Francisca som si urobil malý prieskum v oblasti coworkingov u nás a zistil som, že v Bratislave žiadny kvalitný coworking nemáme. Nepodarilo sa mi však nájsť partnera, ktorý by so mnou do toho išiel. Ľudia sa na mňa pozerali skepticky a väčšinou ani nemali tušenie, o čom rozprávam. Pustil som to teda načas z hlavy. Myšlienka otvoriť coworking ma však neopustila a tento rok som sa rozhodol k tomuto nápadu vrátiť. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a dnes dokončujeme náš koncept Platform House.
 
 
 
Zľava Roland (COO), Lukáš (CEO) a Scott (UX Lead) pri práci z coworking priestorov v San Franciscu.
 

Aké sú podľa teba výhody coworkingových priestorov?

V roku 2015 coworkingu takmer nikto poriadne nerozumel. Dnes však nemôže nikto poprieť, že coworking je budúcnosť pracovných priestorov. Umožňuje mladým podnikateľom a ich tímom začať podnikať bez nutnosti platiť drahé kancelárie, investovať do nábytku a zariadení či sa upísať dlhodobým nájmom. Je to v podstate win-win situácia, za nižšie náklady dostanete pridanú hodnotu v podobe členských výhod a komunity talentovaných a podobne zmýšľajúcich ľudí.

 

Na webovej stránke píšete, že máte unikátne priestory. V čom sa Platform House líši od ostatných coworking centier?

Je to hlavne spojenie troch skupín, ktoré si môžu navzájom veľmi pomôcť – freelanceri, startupy a scaleupy z kreatívnych a technologických oblastí podnikania. Dokonca aj budova je navrhnutá podľa tohto konceptu. Prvé poschodie je prispôsobené jednotlivcom – freelancerom. Druhé poschodie sme pripravili pre menšie firmy – startupy. Tretie poschodie budeme využívať my, platform- scaleup.

 

Čo bolo vašim cieľom pri vytváraní tohto coworkingu?

Chceme pomôcť začínajúcim podnikateľom a firmám rozbehnúť podnikanie na Slovensku aj v zahraničí prostredníctvom networkingu, prístupu k informáciám, coachingu či mentoringu. Naša práca nám dovolila vidieť kus sveta a získať množstvo skúsenosti. Tieto skúsenosti chceme využiť pri budovaní a prevádzkovaní coworkingu Platform House.

Zľava Stano (Director of Design), Majo (Senior Designer), Lukáš (CEO), Roland (COO) a Adrian (Senior Designer)
na výlete v Dubaji pri presune za klientom do Číny.

 

Budete mať v rámci centra aj niečo, čo sa v iných coworkingoch nenachádza?

Na prvom poschodí nájdete priestor, ktorý je ako stvorený pre networking a neoficiálne stretnutia s klientmi. Zároveň tu máme veľký odhlučnený open space, kde sa dá nerušene pracovať. Telefónne búdky sme navrhli tak, aby ste na telefonovanie mali súkromie a zároveň nerušili ľudí okolo seba. Po celej budove sú oddychové, relaxačné a zábavné zóny. Plánujeme aj jednoduchú posiľňovňu priamo v budove. Všetkým bude k dispozícii aj zaškolená recepcia a máme k dispozícii aj priestor pre workshopy, meetupy a malé konferencie. Na druhom poschodí sú zasadacie miestnosti, privátne kancelárie či dedikované pracovné stoly.

 

A keď sa budú chcieť najesť, treba ísť ako z bežnej kancelárie niekam do reštaurácie?

 V budove bude aj naša vlastná reštaurácia a na každom poschodí je k dispozícii aj vlastná farebná kuchyňa, kde si každý pripraví, čo má rád.
 
 

 

Čo sa bude diať na treťom poschodí?

Na treťom poschodí je sídlo našej firmy Platform. Chceme naďalej pomáhať biznisom po celom svete a vytvárať kvalitné digitálne produkty. Naše nové priestory však budú o niečo zaujímavejšie. Sme scaleup, teda firma v období rastu a to nás úplne vystihuje. Rozrastáme sa o nové talenty a náročnejšie projekty. Veríme, že nám s náročnými projektami budú pomáhať aj nové talenty v Platform House.

 

Keďže Platform House založila digitálna agentúra Platform, plánujete toto prepojenie nejako využiť?

Chceme využiť všetky výhody coworking priestorov, obklopiť sa talentovanými ľuďmi, networkovať, zdieľať naše skúsenosti či učiť sa priamo v našom event space od zahraničných aj našich spíkrov, ktorých sem pritiahneme. Prístup k talentovaným ľuďom by nám mal umožniť jednoduchšie škálovať tím.

Roland (COO) v šedom saku a Lukáš (CEO) v hnedom saku
na stretnutí s klientom z New Yorku v PLATFORM coworkingu v San Franciscu.

 

Aké máte podmienky coworkingu, ak by sme k vám chceli prísť pracovať mohli by sme alebo musíme mať zmluvu s viazanosťou?

Pripravili sme rôzne typy členstva. V tomto coworkingu vás viazanosť určite blokovať nebude. Členstvo si vyberiete úplne flexibilne podľa toho, čo práve potrebujete – deň, týždeň, mesiac, štvrťrok alebo rok. Úvodné členské bude veľmi priateľské a samozrejme, čím dlhšie členstvo, tým väčšie výhody.

 

Vraj máte v coworkingu aj tobogán, aké nevšedné prvky u vás máme možnosť vidieť?

Dali sme si záležať na dobrom a nápaditom dizajne a hlavne sa neberieme príliš vážne :), ale nechajte sa prekvapiť. :) Platform House je krásne zrekonštruovaná industriálna budova.

 

Kde Platform house môžeme nájsť a odkedy je v ňom možné pracovať?

Platform House sídli na Račianskej ulici v zrekonštruovanej industriálnej budove bývalého výskumného ústavu zváračského.V polovici augusta sa sťahujeme my a hneď na to prví freelanceri a startupy.

1 comment(s)